ארנסט פאול

ארנסט פאול

ארנסט  פאול   Pál Ernő

נולד ב־14.1.1928 בברגאויפאלו (Beregújfalu)

חבר ׳דרור הבונים׳

הגיע לבודפשט ב־1941 ובאותה שנה הצטרף לתנועתו בפרבר אויפשט של הבירה. ב־1943 פגש את נשקה גולדפרב, מאוחר יותר את צבי גולדפרב, וילי איזיקוביץ וחברים אחרים, ובשם בדוי ותעודות מזויפות התחיל לעסוק בפעילות מחתרתית.

מילא שליחויות למחנות של עבודת כפייה כדי להבריח חברים לבודפשט. הסתובב בעיר לבוש מדים של סגן בארגון הטרום־צבאי ׳לוונטה׳ (levente), ולפי רשימה שבידיו הוציא יהודים מן הגטו. רכוב על אופנוע קיים קשר עם הבונקרים ועסק בהספקת מזון וציוד עבורם. נעצר על ידי אנשי ׳צלב החץ׳ הפשיסטי והובא למפקדה ברחוב אנדרשי 60. אחר כך נלקח להמשך חקירה למפקדה של הגסטפו בבודה. כאשר הובל יחד עם קבוצה של יהודים אל נהר הדנובה, שם התכוונו הפשיסטים לירות בהם, הצליח להימלט ולהגיע לאחד הבונקרים בבודה, אך מצא שהבונקר כבר התגלה על ידי המשטרה ההונגרית. בפארק בקרבת תחנת רכבת מזרח פגש את וילי איזיקוביץ, שכיוון אותו לבונקר אחר של התנועה שהיה בקרבת מקום. כעבור יומיים גם בונקר זה התגלה ויושביו הובלו לבית הסוהר בשדרות מרגיט (Margit körút).

עבר חקירות אכזריות, ושוחרר ע״י המחתרת במבצע הנועז שבו חולצו 120 חברים. הובא לאחד ׳הבתים המוגנים׳ ושם שוחרר על ידי הצבא האדום. עלה ארצה. היום חי בארצות הברית.