הילל הכהן

HILEL HACOHEN

הילל הכהן  Hakohen Hillel 

נולד ב־2.5.1925 בקומארום: קומארנו .(Komárom; Komarno)

נפטר ב־2003 בישראל.

חבר יהשומר הצעיר,

ב־1936 הצטרף לתנועתו וב־1942 נסע לבודפשט. לאחר כניסת הגרמנים להונגריה ב־1944.19.3., נשלח יחד עם עוד שלושה חברים לדרום טרנסילבניה כדי לפתוח דרך חדשה ל׳טיול׳ לרומניה, בכיוון העיר בראשו; בראשוב (Brasso: Brasov), שמעבר לגבול ההונגרי. כולם נתפסו. הועבר לעיר דברצן והוכנס לקרון שיעדו היה אושוויץ. כשהרכבת הגיעה לצפון סלובקיה הצליח לברוח, יחד עם כמה מחבריו, בקופצו מן הקרון. הגיע לעיר אפרייש: פרשוב (Eperjes: Presov), יצר קשר עם חברי תנועתו ונסע לברטיסלבה. עשרה מחבריו שברחו יחד אתו, נתפסו והוצאו להורג.

 

באוגוסט 1944 נכנסו הגרמנים לסלובקיה כדי לדכא את המרד שפרץ באזור באנסקה ביסטריצה. הילל הכהן הצטרף לפרטיזנים ולחם, עם פרוץ המרד הסלובקי, יחד עם הצנחנים שהגיעו מן הארץ, ביניהם חביבה רייק.

 

ב־ 31 באוקטובר הותקף המחנה שלו על ידי הגרמנים. חבריו נהרגו והוא ניצל, כאשר העמיד פנים כמת. ארבעה ימים שכב פצוע, עד שמצאו אותו חבריו הפרטיזנים והעבירו אותו לבקתה בהרים, שם מצאו אותו חיילים אוקראינים, שפעלו בשירות הגרמנים. הודות לתעודות מזויפות שהיו ברשותו, לא גילו את זהותו האמיתית. הועבר לבית חולים בבנסקה ביסטריצה ושם עבר כמה ניתוחים ברגלו. במאי 1945 שוחרר על ידי הצבא האדום

.

ב־1947 הגיע לישראל כצליין, בעזרת תעודות מזויפות. נסע ללמוד רפואה בציריך. רופא נוירוכירורג. ב־1995 חזר לישראל.