טובה אלפן

אלפן טובה

טובה אלפן  Diamant Gertrude

נולדה ב־4.1.1924. בפזינוק; בזין   Pezinok ; Bazin

נפטרה ב־8.8.1995 ברמת השרון

חברת ׳השומר הצעיר׳

חברת ׳השומר הצעיר׳ משנת 1939. בגין המלחמה לא השלימה את לימודיה התיכוניים. ב־1943 גנבה את הגבול מסלובקיה להונגריה. בעזרת קרובי משפחה קיבלה תעודות של אזרחית הונגרית. בינואר 1944 פגשה את משה אלפן (פיל) שהיה המורה הפרטי שלה והצטרפה לפעילות התנועה בבודפשט.  אחרי כיבוש הונגריה על ידי הגרמנים ב־19.3.1944 החליפה בעזרת אלפן את זהותה לאנה שמידט והתחזתה לאומנת של ילדי דיפלומטים. היא הצטרפה לפעילות המחתרת החלוצית ושימשה כבלדרית בין חברי התנועה, להעברת  תעודות מזויפות, חיפוש מקומות דיור לפליטים, הוצאת ילדים יהודים מן הגטו והעברתם לבתי ילדים שהקימה המחתרת, לכאורה בחסות ׳הצלב האדום הבינלאומי׳.

טובה הייתה לעזר ל"פיל", בפעילויותיו המגוונות, כמו למשל הוצאת שני ילדים שהוסתרו אצל משפחת גויים שאיימה להסגירם והחזרתם למשפחתם.

דירתה הייתה למקום המסתור של יואל פלגי, אחרי שחמק בקפיצה מרכבת שהובילה יהודים לאושוויץ. פלגי הגיע לבודפשט ומצא מקלט אצל אנשי המחתרת עד תום המלחמה.

בינואר 1945 שוחררה עם כל יהודי בודפשט על ידי הצבא  האדום. בספטמבר 1945 נישאה למשה אלפן. עלתה לארץ עם בעלה ביולי 1946 והצטרפה לקיבוץ העוגן. בקיבוץ נולדו שלושת ילדיה.

הוריה ואחיה נלקחו לברגן בלזן, שרדו את השואה, עלו לארץ וגרו בנתניה. שרדה גם אחותה הצעירה לייה שהוסתרה אצל גויים והגיעה לקיבוץ מענית. בנה הבכור אברי נהרג בתאונת דרכים.

בשנת 1968 עברו טובה ומשה לגור ברמת השרון.

בנה יובל הוא מפעילי העמותה לחקר תנועות הנוער החלוציות בהונגריה.