פאל דמנ׳י

פאל דמן'

פאל דמנ׳י  Demeny Pal

נולד ב־29.8.1901 בבודפשט

נפטר ב־14.1.1991 בבודפשט

קומוניסט

הדמות הבאה היא יוצאת דופן בגלריה של גיבורי המחתרת היהודים. דמנ'י, שנולד כגולדשמידט, התנתק מיהדותו והתמסר לפעילות קומוניסטית. כמו במקרים רבים הגורל לעג לתכניות האדם, והוא מצא עצמו משתלב בפעילות לצד המחתרת היהודית.

נולד לאדולף וארנקה גולדשמידט. נמשך בעקבות אחיו לפעילות אנטי מיליטריסטית וסוציאליסטית. סופר ופוליטיקאי. חבר במפלגה הקומוניסטית ההונגרית החל מ־1919. עורך העיתון המחתרתי הראשון. נעצר פעמים אחדות על ידי המשטרה ההונגרית. התביעה דרשה להטיל עליו עונש מוות, אך בית המשפט הסתפק במאסר. היה בין מקימי תנועה קומוניסטית חדשה, שדגלה באי־תלות במוסקבה. ב־1944 אחרי הכיבוש הגרמני, התאחדו הפלגים השונים של המפלגה הקומוניסטית ותכננו מרי אזרחי והתקוממות מזוינת.

בבודפשט שיתף פעולה דמנ׳י עם חברי ׳השומר הצעיר׳ שסיפקו לו תעודות מזויפות עבור עריקים מן הצבא ונרדפים, בעיקר מסיבות פוליטיות. דמנ׳י עזר למחתרת הציונית במציאת מקומות מחבוא, מזון ונשק. אחרי שחרור בודפשט, בפברואר 1945, נאסר על ידי השלטון הפרו־סובייטי באשמה ששימש כביכול כמלשין של המשטרה הפשיסטית. נשפט לארבע וחצי שנות מאסר אך לא שוחרר אחר ריצוי עונשו והמשיך לשבת בכלא. ב־1953 נשפט שוב, הפעם לעשר שנים, באשמת בגידה במולדת. ב־1957 טוהר מאשמה זאת וב־1989 טוהר גם מאשמת ההלשנה. ב־1990, אחרי חילופי המשטר, ייצג את המפלגה הסוציאליסטית בפרלמנט ההונגרי. נפטר באולם הישיבות של הפרלמנט.