צדוק ראב

RAAB ZADOK

צדוק ראב ״ציצוש״   

Raab Albert

נולד ב־1922 בנאגימגיר; וולקי מדר (Nagymegver; Vel'ky Meder)

נפטר ב-19.10.2005 בישראל

חבר ׳בני עקיבא׳

הוריו היו דתיים ציונים, ממשפחת ראב, שאחד מאבותיה היה ממייסדי פתח תקוה. בגיל חמש־עשרה הצטרף ל׳בני עקיבא׳. החל מ־1939 עסק בהדרכה בבודפשט והיה בין מייסדי גרעין א׳ של ׳בני עקיבא׳ בהונגריה, שבמסגרתו יצא להכשרה.

החל מ־1942 עסק בסיוע לפליטים שהגיעו מפולין ומסלובקיה. לאחר כניסת הגרמנים להונגריה ב־19.3.1944, עסק בזיוף תעודות ובהפצתן. נסע לערים נאג׳ווארד (Nagyvarad) וקולוז׳וואר כדי למסור תעודות מזויפות ליהודים ולשכנעם להימלט מן המשלוחים. מרוב המקומות גורש על ידי היהודים עצמם באשמה של הפצת ׳בשורות איוב׳.

בשובו לבודפשט היה פעיל במסגרת ה׳טיול׳, הברחת יהודים דרך הגבול לרומניה. גם לאחר ששותפיו בפעילות זו, דוד פרידמן ודוד עשהאל, נעצרו על ידי הפשיסטים, המשיך בפעילות המחתרתית.

היה בין מרכיבי רשימת חברי תנועתו, שמועמדים היו לצאת מהונגריה ברכבת של ה׳ועדה לעזרה והצלה׳. הוא עצמו יצא מהונגריה ברכבת זאת. במסע שנמשך כמחצית השנה, עסק בחינוך קבוצת ילדים שהיו בין הנוסעים.

בראשית 1945 הגיע לארץ ושהה בקיבוץ משואות יצחק שבגוש עציון. נטל חלק במלחמת השחרור ונפל בשבי הלגיון הירדני, ממנו חזר לאחר עשרה חודשים. בשובו התיישב עם רעייתו שושנה בחיפה. 36 שנים היה יערן בקק״ל. תושב עצמונה.