ישעיהו רוזנבלום

Rosenblum Yesayahu

רוזנבלום ישעיהו "שאיו"    Sajo" Rosenblum Sandor"

נולד ב־1924 בפוטנוק  (Putnok).

נפטר ב-22.2.2011

חבר ׳הנוער הציוני׳

     

,

הוריו יוצאי פולין. ב־1933 עברה המשפחה לבודפשט. ב־1938 הצטרף לתנועתו. השתתף   בהשגת תעודות אריות מזויפות, בתכנון בונקרים ובהשגת מדי צבא. נסע לצפון הונגריה   כדי להזהיר את היהודים מפני הצפוי להם מידי הפשיסטים וכדי לארגן את הנוער   היהודי במסגרת תנועתו. היה מקשר בין פעילי המחתרת.   במאי 1944 התגייס לפלוגת עבודה וניצל את אישורי החופשות שלו כדי להפיץ תעודות מזויפות.

 

ימים מספר לאחר ה־15 באוקטובר 1944 ברח מיחידתו והסתתר כחייל הונגרי.   בסוף אוקטובר, לפי הצעת ד׳׳ר ביליצר הקים בית ילדים בחסות ׳הצלב האדום הבינלאומי׳ בדרך בודקסי 65 (Budakeszi), בו מצאו מקלט 220 ילדים וכ־70 מבוגרים. הוא  התנהל תחת השם פטר קלאי והתחזה להיות פקיד בכיר של הצלב האדום הבינלאומי. בית ילדים זה, ששכן בבודה, באזור ההררי של הבירה, שוחרר ב־25 בדצמבר 1944 על ידי הצבא האדום. ביום זה שהה כבר שאיו ב׳בית הזכוכית׳ ברחוב ואדאס 29. דרך המרתף המשותף עבר לבית הסמוך, בו שכנה התאחדות הכדורגל ההונגרית ששבתה מפעילות, ושם מונה לאחראי על אחת מקבוצות ההתנגדות.

 

נפצע מכדור ואושפז בבית חולים ארעי.   אחרי השחרור עבר לעיר סגד (Szeged) בה הקים הכשרה עירונית ובית ילדים.  ב־1945 עזב את הונגריה במסגרת עלייה ב׳ ('בריחה') כמדריך אחראי לקבוצה של 90 בני נוער בדרכם לארץ. עלה לארץ, היה חבר קיבוץ במשך חמש שנים, היה מורה ומנהל בית ספר, מפקח וחוקר בתחום החינוך.