תולדות המחתרת בסרטיו של בני ברזילי

10 מחתרת תנועות הנוער הציוניות בהונגריה 1944 – פרק א' המחתרת קמה

https://www.youtube.com/watch?v=O0iwVow5cgA&t=2129s

הופק ב-2018 אורך 39:33 דקות

הסרט מתאר את ההתרחשויות בהונגריה בין שתי מלחמות העולם.בראש המדינה עמד מיקלושהורטי, שנחשב ל"אנטישמי מתון".בהונגריה שהיתה בעלת בריתה של גרמניה הנאצית, חיו כ-900 אלף יהודים. בנוסף, חיו במדינות השכנות רומניה וסלובקיה, אלפי יהודים דוברי הונגרית. התנועה הציונית היתהקטנה וחסרת השפעה. הנהגותיה גויסו ברובן ליחידות של עבודות כפיה הכפופות לצבא.ב-1943 עברואל הונגריה 'השלווה' אלפי פליטים יהודים מפולין וסלובקיה והביאו אתם את הידיעה המחרידה של ההשמדה. בבודפשט התרכזו מאות פליטים ועריקים מהיחידות לעבודות כפיה, שהיו חברים בתנועות נוער ציוניות חלוציות והחליטו להקים מחתרת הצלנה. ב-19 במרץ 1944 נכנס הצבא הגרמני להונגריה והתחילה שואת היהודים. חברי תנועות הנוער הציוניות  אימצו לעצמם זהויות בדויות.הם התארגנו בתאים ממודרים והחלו לבצע את פעולות ההצלה

 

11 מחתרת תנועות הנוער הציוניות בהונגריה 1944 –פרק ב' שם הצופן טיול

https://www.youtube.com/watch?v=cPfTdPTGfkI&t=434s

הופק ב-2019 אורך 47:48 דקות

המלה העברית 'טיול' היתה שם קוד למבצע רחב היקף ומלא סכנות. חברי המחתרת הבריחו אלפי יהודים מהונגריה לרומניה, שם קלטה אותם התנועה הציונית המקומית, דאגה לרווחתם. בסרט מתוארת דרך הבריחה: הכנת הבורחים באחד הפארקים בבודפשט, ציודם בתעודות וכסף, נסיעה ארוכה ברכבת אל הגבול, כשבלשים ושוטרים בודקיםתכופות את תעודות הנוסעים. שכירת מבריחי גבולות מהימנים, מעבר הגבול בלילה, המפגש עם התנועה הציונית הרומנית ונסיעה למקום מבטחים בבוקרשט.ברי המזל הגיעו אפילו לארץ ישראל, דרך הים השחור. ארגון המסע וליווי הבורחים עד הגבול בוצעו על ידי חברי המחתרת.

 

12 מחתרת תנועות הנוער הציוניות בהונגריה 1944 – פרק ג' הקרב על החיים

https://www.youtube.com/watch?v=zMAkioMXqdY&t=4s.

הופק ב-2019 אורך 46:43 דקות

בתום גירוש יהודי הונגריה למחנות, נותרו בבודפשט עשרות אלפי יהודים מסומנים במגן דוד צהוב. המחתרת הבינה שהדרך הבטוחה ביותר להצלה, היא ניצול בלתי לגאלי של הסדריםלגאליים עם השלטונות. כך הם טיפלו ברישיונות העלייה  הבריטיים לארץ שהובילו לפתיחת בית הזכוכית, בתעודות החסות השווייצריות, בבתי הילדים לילדים נטושים שהיו בחסות 'הצלב האדום הבינלאומי'. בית הזכוכית, בחסות הקונסוליה השווייצרית הפך למרכז פעילתם. עם עלית מפלגת 'צלב החץ' לשלטון, הם התחזו לחיילי המפלגה והוציאו מידיהם יהודים בדרכם אל המוות. בתקופת המתקפה הסובייטית לשחרור בודפשט, חברי המחתרת ניהלו מאבק נואש כנגד שלטונות הונגריה שהמשיכו במסע הרצח של יהודי העיר.

 

13 מחתרת תנועות הנוער הציוניות בהונגריה 1944 – פרק ד' חומות הכלא לא יכלו להם

https://www.youtube.com/watch?v=jnpcZywUfOY

הופק ב-2019 אורך 44:13 דקות

היה מחיר כבד לתעוזה. הפרק האחרון מתעד את מאסרם של חברים מהמחתרת, שחרורם או היחלצותם העצמית מידי השלטונות ההונגריים או הגרמניים. הם נתפסו במקומות שונים, בנסיבות שונות, אולם המחתרת תמיד ידעה על מאסרם ופעלה במרץ לשחרורם. סיפורם של אשר ארני, יהודית הרבסט, יהודה לוי, רפי בנשלום, אפרים אגמון, חברים מהבונקרים, נשרקה וצבי גולדפרב, דוד גור ועוד רבים נוספים.